تبلیغات
محمد دهقان - محصول

محصول

یکشنبه 12 خرداد 1392 12:55 بعد از ظهر   نویسنده : محمد دهقان      


شهرستان نیکشهر رویشگاه اصلی گیاه آلوئه ورا در استان سیستان و


بلوچستان است/ محصول برداشت شده  آلوئه را در نیکشهر بازار فروش ندارد

 
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: گونه آلوئه ورا از گونه های محلی است ولی اداره منابع طبیعی این شهرستان با هدف صیانت از جنگلهای جنوب- تغییر معشیت جنگل نشینان- صیانت از اشکوب جنگلی- حفظ گونه آلوئه ورا  از سال 1388  اقدام به کشت این گونه در سطح 100 هکتار در اراضی کشاورزی شهرستان نیکشهر نموده که تاکنون در  بخش مرکزی شهرستان نیکشهر 106 هزار اصله نهال آلوئه ورا کشت و تولید شده است که بیش از نیمی از زمینهای مورد هدف کشت شده است.

سیدرضا صمیمی اظهار داشت: این تعداد اصله نهال آلوئه ورا در سطح 53 هکتار در 30 مزرعه توسط کشاورزان نیکشهری کاشته شده است و برای حدود 100 نفر اشتغالزایی داشته است .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر با اشاره به اینکه این محصول در هر سال 4 بار برداشت می شود گفت: از هر اصله نهال آلوئه ورا 2 تا 4 کیلوگرم برگ آلوئه ورا تولید می شود.

صمیمی افزود: محصول بدست آمده باید بازار فروش داشته باشد و به شهرهای استان و

کشور مانند مشهد و تهران نیز ارسال شود ولی اکنون بازار فروش ندارد و هر برگ آلوئه ورا کمتر از 500 تومان هم بفروش نمی رود.

 

 

 

 

وی گفت: در صورت توجه و داشتن بازار فروش کشاورزان تشویق و حتی بیش از 100 هکتار اراضی کشاورزی زیر کشت این محصول خواهد رفت و اشتغالزایی پایدار تا یک هزار نفر را هم خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه کشت آلوئه ورا در شهرستان نیکشهر منحصر به فرد است یاد آور شد: کشت آلوئه ورا در اراضی کشاورزی بخش مرکزی این شهرستان به دلیل دارا بودن آب و هوای گرم و خشک در فضای باز و کاملا طبیعی صورت می گیرد این در حالیست که کشت این محصول در دیگر نقاط کشور در گلخانه ها انجام می شود.

وی ادامه داد: آلوئه ورا در استانهای بوشهر و هرمزگان(بندر عباس) کشت می شود. برگ آلوئه ورا تنها گیاهی است که تا 6 سال قابلیت برداشت دارد و از فرآورده های آن به صورت خوراکی و موضعی برای درمان برخی بیماریها از جمله دیابت – قند خون و همچنین سوختگی و ناراحتی های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد .

آلوئه ورا

آلوئه ورا خاص مناطق آفریقایی است كه به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم می‌گویند. در برخی كشورها با نام‌هایی چون «گیاه جاودانگی»، «گیاه دارویی»، «گیاه ملكه» و ... نامیده می‌شود.

نخستین بار مصری‌ها این گیاه را برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و عفونت‌ها به كار می‌گرفتند. پس از آنها یونانی‌ها، اسپانیایی‌ها و آفریقایی‌ها به شیوه‌ها و منظورهای مختلف از این گیاه استفاده می‌كردند.

برای مثال شكارچیان آفریقایی از ژل آن بر بدن خود می‌مالیدند تا عرق نكنند و بدنشان بوی بد نگیرد!

از دهه ۱۹۳۰ به بعد تحقیقات علمی و وسیعی بر روی تركیبات و خواص دارویی این گیاه انجام شد و دریافتند ژل صاف شده این گیاه قدرت عجیبی در درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها دارد.

برای درمان زخم‌های سربازان در سپاه الكساندر از آلوئه ورا استفاده می‌شد. اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است كه نقش مهمی را در پزشكی سنتی ایفا می‌كند اما از كشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد.

اغلب مردم به عنوان یكی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب‌ها، مرطوب كننده‌ها و كرم‌های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند.

Aloe Vera به عنوان یك گیاه طبی سابقه طولانی دارد و قدمت استفاده از آن به سال 1750 قبل از میلاد مسیح بر می گردد. امروزه این گیاه در اغلب مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری از قبیل منطقه كاراییب، جنوب ایالات متحده، آمریكای لاتین و خاور میانه می روید. بسیاری از مردم نیز این گیاه را در گلدانهای كوچك در منازل خود به منظور درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی پرورش می دهند.

اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم. تولیدكنندگان شامپو مدعی هستند كه اسیدیته معادل ۵/۴ این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم‌كننده ایده‌آل كرده است.

در حالی كه متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراكی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می‌دانند و آن را به اشكال مختلف از جمله عصاره، ژل، كپسول و پودر عرضه می‌كنند.

این گیاه حداقل دارای ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابی است كه برای معده، روده كوچك و روده بزرگ مفید است.

ویتامین‌های تشكیل‌دهنده آن عبارتند از ویتامین C، B۱۲، B۶، B۲، B۱، A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب‌انگیز خود می‌تواند تمام اسید آمینه‌های ضروری بدن را در اختیار شخص مصرف‌كننده قرار دهد.

هیچ چیز این گیاه به تنهایی شگفت‌انگیز و خارق‌العاده نیست. بلكه همراهی و یك جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروه‌های مختلف غذایی است كه آن را منحصر به فرد كرده است.

تجمع این مواد در درون یك گیاه واحد را می‌توان به جمع شدن تعدادی نوازنده در یك گروه بزرگ موسیقی تشبیه كرد. (همان طور كه هر كدام آنها، هرگز و به تنهایی اثر و جاذبه اجرای گروهی و دسته‌جمعی را ندارند.(

ژل Aloe حاوی گلیكوپروتئین است كه از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می‌كند و همچنین حاوی پلی ساكارید است كه رشد و ترمیم پوست را تحریك می‌كند.

«آنتراكوئین» موجود در شیره Aloe به عنوان مسهل موثر عمل می‌كند. این مواد شیمیایی در مقادیر كم، می‌تواند از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كند.

از ژل Aloe برای درمان زخم‌های درونی و بیرونی نیز می‌توان استفاده كرد. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم‌ها، سوختگی‌ها و یخ‌زدگی را تسریع می‌كند.

شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می‌تواند سبب‌گرفتگی دردناك عضلات شود، غالباً استفاده نمی‌شود. با میزان مصرف كمتر، شیره Aloeمی‌تواند از سنگ كلیه پیشگیری یا اندازه سنگ را كوچكتر كند.

این ماده به عنوان تسهیل‌كننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی كه مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.

در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها، كمپوت، دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع كرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوینده‌ها و در صنایع دارویی در كپسول‌ها، قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگ‌های آن است.

 مرور کلی خواص دارویی

تقویت‌كننده بدن است- یبوست را برطرف می‌كند و روده‌ها را تمیز می‌كند) برای معالجه آسم مفید است- سوء‌هاضمه را برطرف می‌كند- در معالجه صرع مفید است-  خون را تصفیه می‌كند- برای برطرف كردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن‌را روی پوست بمالید- اگزما را درمان می‌كند-   برای معالجه اسهال خونی مفید است- برای رفع ریزش مو، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید- بیماری كبدی را برطرف می‌كند-  برای التیام زخم‌ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید- صبر زرد بهترین كرم مرطوب‌كننده است برگ‌ها را بشكنید و ژله آن‌را به پوست بمالید- مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را كنترل كنند- برای شستن چشم و زخم‌ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط كرده و استفاده كنید.

معرفی گیاه

Aloe vera یك گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول 20 اینچ رشد می كند و طول كل گیاه تا 4 پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ تشرح میشود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مایع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتی كه این مایع خشك میشود، سبب تولید شیرة Aloe میشود.

تركیبات گیاه

ژل Aloe حاوی گلیكوپروتئین است كه از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می كند و همچنین حاوی پلی ساكارید است كه رشد و ترمیم پوست را تحریك می كند. "آنتراكوئین" موجود در شیرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می كند. این مواد شیمیایی در مقادیر كم، می توانند از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كنند.

از ژل Aloe برای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده كرد. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می كند. شیرة ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناك عضلات شود، غالباً استفاده نمی شود. با میزان مصرف كمتر، شیرة Aloe می تواند از سنگ كلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را كوچكتر كند. این ماده به عنوان تسهیل كننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی كه مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.

عصارة Aloe شكل ژل این گیاه است كه مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میكروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میكروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه كرد. چون این ماده اسیدهای معده را كه سبب تشدید زخمها میشود كاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.

تحقیقات اخیر نشان داده كه "مانوز استیله" به عنوان یك تركیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است. مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینكه، میزان تأثیر AZT را (یك داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV) تا حد زیادی بالا میربرد. اگر این تركیب دارویی باAloe مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا 90% تقلیل داد كه این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد كاست.

 اشكال موجود

ژل Aloe به شكل تازه كه از گیاه Aloe گرفته شده باشد بهترین ماده است، اما این ماده به صورت تجاری در شكل ژله ثابت شده نیز موجود است. پودر شیرة Aloe نیز به شكل كپسولهای 500 میلی گرمی به عنوان داروی مسهل موجود است. عصاره Aloe در واقع شكل مایع ژل است.

نحوه مصرف

بهترین نوع ژل Aloe شكلی است كه تازه از گیاه گرفته شده باشد. بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان كهیر و پیچك سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.

به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.

شیره Aloe از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناك عضلات می گردد، لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر "كاسكارا و فلوس" توصیه میشود.

نكات احتیاطی

ژل Aloe برای استعمال خارجی مادة بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واكنش آلرژیك میشود. اگر پوست شما تحریك می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.

ژل Aloe برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست. شیرة آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد، زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف كنند زیرا ممكن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریك كند. مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز میشود. این ماده ممكن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیكولوز، التهاب دیورتیكول، كولیت یا سندرم روده تحریك پذیر (IBS) گردد.

مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن میشود یا تعادل الكترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممكن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. كودكان زیر 12 سال نباید گیاه Aloe مصرف كنند.

تداخل های احتمالی

مصرف طولانی و مزمن شیرة Aloe می تواند و مزمن شیرة Aloe می تواند سبب كمبود پتاسیم گردد كه می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل كند. احتمال كمبود پتاسیم در بدن در صورتی كه شیرة Aloe را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا كورتیكو استروئید مصرف كنید، بیشتر است.

 

 

 

 


آخرین ویرایش: یکشنبه 12 خرداد 1392 01:03 بعد از ظهر
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


  • محمددهقان از شهرستان
    نیکشهر

نویسندگان

  • محمد دهقان(98)

لینکدونی

کانال تلـــــــــگرام
تخفیف ویژه برای این هفته
فروشگاه اینترنتی ارزان
فیلتر شکن -> پروکسی لیست
سنگ ساختمان
برند
ثبت علامت تجاری
تخفیف ویژه برای این هفته
هدایت بازدید کننده به سایت
مجله اینترنتی استوا
کسب در آمد از سایت و وبلاگ
برند
تناسب اندام
ثبت علامت تجاری
از سایت خود پول بسازید
مجله اینترنتی استوا
وب پوستر
ثبت علامت تجاری
استوا
پونیشا چطور کار می کند؟
مجله اینترنتی استوا
حذف تبلیغات میهن بلاگ
سعی کن خودت باشی !
ماشین حسـاب گرافـــیکی
مجله اینترنتی استوا
استوا
قالب وردپرس
ماشین لباس شویی
فروشگاه آنلاین پارسه
مهنازرئیسی
سیم و کابل
کسب درامد واقعی
تور کوش آداسی
مدل لباس
کسب در آمد عالی - تضمینی و مطمئن - امتحانش ضرر نداره
تبادل لینک رایگان
تبدیل وبلاگ به سایت
لینک رایگان
از من بپرس
طراحی سایت
سایت پیشکسوت
دنیای فناوری اطلاعات * طاها *
پنل پیام کوتاه
اسدی وب | هاست رایگان | دامنه رایگان | سایت ساز رایگان | هاستینگ رایگان
دنیس - شبکه پاسخگویی به سوالات علوم رایانه
rangriz.ir
دانلود سریع نرم افزار
اولین وبلاگ داستان EXO
مجله اینترنتی استوا
شبکه اجتماعی و خیلی شلوغ رنگریز :)
کدستان - مرجع بزرگ کد و ابزار رایگان وب نویسان
لنزک
مجله اینترنتی استوا
هک کردن رو با سیا یاد بگیر
مجله اینترنتی استوا
شبکه اجتماعی و خیلی شلوغ رنگریز :)
درب اتوماتیک
فیروزجائی
بزرگترین پرتال دانشجویان
ایجاد فروشگاه شارژ کاملا رایگان و کسب درآمد
دانلود فیلم سام و نرگس
دانلود فیلم کنعان
افزایش رایگان بازدید سایت و وبلاگ همراه با جوایز ماهانه
ارائه انواع پروژه رشته های مهندسی برق و مهندسی پزشکی
دانلود آهنگ تیتراژ
رسانه موزیک باند
دانلود سریال فاخته
بزرگترین پرتال دانشجویان
پاپ آپ ها
ارسال لینک به وبلاگ ها
سایت بزرگ تفریحی خنده پلاس
آموزش خیاطی
روغن شترمرغ اصل
بزرگترین پرتال دانشجویان
بزرگترین سایت طنز و عاشقانه ایران
ساعت رولکس
چت فارسی صد چت
ساعت الیزابت
افزایش بازدید سایت
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
فلاسک فندکی ماشین با تخفیف ویژه
خردکن نایسر دایسر پلاس
بیش از 1000 بازدید از همون روز اول
ملودی
سایت هواداران پرسپولیس
لایسنس آنتی ویروس نود32
آزاد
همه لینکها
ارسال لینک

نظر سنجی

وبلاگ محمد دهقان را چگونه نظر سنجی می کنید