تبلیغات
محمد دهقان - آب چشمه معدنی چانف نیکشهر داروی درمان سنگ کلیه

آب چشمه معدنی چانف نیکشهر داروی درمان سنگ کلیه

جمعه 5 دی 1393 01:47 بعد از ظهر   نویسنده : محمد دهقان      


چشمه آب معدنی چانف در شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان موثر در درمان بیماریهای کلیوی و دفع سنگ کلیه است و بسیاری از بیمارانی که از این آب نوشیده اند خواص درمانی آن را غیر قابل انکار می دانند.

شماری از مراجعان به چشمه آب معدنی چانف که دچار عارضه سنگ کلیه بوده اند و از آب این چشمه نوشیده اند اذعان می کنند که این آب به طرز عجیبی معجزه و سنگها را از کلیه ها دفع می کند.


احمد بلیده ای یکی از اهالی محل به خبرنگار ایرنا گفت: این چشمه نعمت بزرگی برای منطقه محسوب می شود اما افسوس که هنوز مورد توجه قرار نگرفته و مردم به ناچار با تحمل سختی های فراوان باید به این محل مراجعه کنند.

وی افزود: آب چشمه بطور غیر بهداشتی با لوله پلی اتیلن از مسافتی نسبتا دور که آن هم از سوی اهالی نصب شده، در محلی غیر بهداشتی می ریزد و مردم با گالن های 20 لیتری از همین لوله آب را تهیه و برای مصرف به شهر و روستای خود منتقل می کنند.عبدالوهاب رییسی یکی دیگر از مراجعه کنندگان به چشمه گفت: جاده خاکی و پر پیچ و خم این چشمه برای مشتاقان عزیمت به این محل مشکل ایجاد کرده است بطوریکه افراد غیر بومی و ناآشنا با سختی به محل می رسند.

وی افزود: اگر چنین چشمه ای در یکی از استانهای مرکزی کشور وجود داشت مسوولان دست اندرکار از آن به بهترین نحو برای جذب طبعیت گردان و بیماران استفاده می کردند و از این نعمت خدادادی برای ایجاد اشتغال در بخش های گردشگری و طبی به خولی بهره می گرفتند.محمد مبارکی از ساکنان بخش آهوران نیکشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از مسوولان میراث فرهنگی، محیط زیست و سایر دستگاههای دست اندرکار درخواست داریم به چشمه های آب معدنی این بخش توجه ویژه داشته باشند زیرا با هموار کردن راهها و فراهم کردن زیرساختها زمینه جذب بسیاری از بیماران، سرمایه گذاران و بیماران را فراهم کنند.

وی افزود: این منطقه دارای چند چشمه و اماکن تفریحی و تاریخی است که اگر بخش خصوصی یا دولتی در زمینه بهره برداری از آنها سرمایه گذاری کنند بنحو شایسته ای سوددهی خواهد داشت.

وی ادامه داد: به عنوان مثال آب چشمه معدنی یادشده می تواند در بسته بندیهای مناسب به سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه صادر کرد.بخشدار آهوران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آب این چشمه براساس گفته استفاده کنندگان و کارشناسان محیط زیست دارای املاح معدنی و خواص طبی و طبیعی فراوان است که در میان همه معروف به دفع سنگ های کلیه است.

فرامرز دانش افزود: صدها نفر و شاید هزاران نفر برای دفع سنگ کلیه که سالها از آن رنج می بردند به کنار این چشمه آمده اند و به لطف خداوند با نوشیدن هر روز چندین وعده از این آب سنگ کلیه شان دفع شده است.

وی بیان کرد: بعضی از آبها که مظهر قدرت لایزال خداوندی هستند این گونه معجزه می کنند و چشمه های آب معدنی کانون حضور بیماران و همچنین تفرجگاه گردشگران می شوند.

وی ادامه داد: مردم در گذشته از وجود این چشمه و خاصیت درمانی آن اطلاع زیادی نداشتند ولی از زمان آغاز فعالیت اکتشاف در معدن منگنز واقع در بالادست این چشمه، اهمیت آن برای عموم مشخص شد و اکنون به یکی از تفرجگاه های بزرگ بخش آهوران تبدیل شده و مردم از شهرهای مختلف کشور به این چشمه می آیند.

بخشدار آهوران افزود: کوهستانی بودن منطقه سبب جوشش آب معدنی و نمایان شدن چشمه های آب گرم زیادی از دل کوهها شده و آب و هوای مساعد آن نیز باعث رویش گیاهان دارویی فراوانی شده که مجموعه چشمه های آب معدنی و گیاهان دارویی زمینه جذب بسیاری از مردم منطقه و سایر هموطنان را فراهم کرده است.

دانش خواستار از مدیران و مسوولان ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محیط زیست و راه شهرسازی سیستان و بلوچستان به این بخش شد و افزود: ساخت راه آسفالته، ایجاد سرویس های بهداشتی، استراحتگاه و امکانات رفاهی در مسیر چشمه های آب معدنی این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورت تامین این خواسته ها شمار زیادی از هموطنان به ویژه بیماران و طبیعت گردان جذب خواهند شد.

وی گفت: هم اینک آب چشمه بوسیله لوله به مکانی قابل دسترسی انتقال داده شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بخشدار آهوران افزود: چند نفر از روستاییان با استقرار در این مکان به فروش گالن های پلاستیکی برای حمل آب، هیزم براثی تهیه آتش و اقلام خوراکی مشغول هستند که درآمد خوبی نیز دارند چند خانواده از این راه امرار معاش می کنند.مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر نیز گفت: کوهستانی بودن منطقه نیکشهر و وجود جاذبه های طبیعی سبب جذب گردشگر به این شهرستان به ویژه در فصل زمستان شده است.

خیرالنساء امیری افزود: چشمه های آب گرم و گوگردی برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی عضلانی و درد مفاصل مفید است.

وی مهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه را وجود چشمه های آب گرم و معدنی ذکر کرد و افزود: این چشمه ها در بخشهای آهوران، لاشار، بنت و مرکزی واقع شده اند.

وی گفت: در بین چشمه های موجود در این شهرستان چشمه آب معدنی چانف بخش آهوران به دلیل اثرگذاری آب آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران استانی و دیگر نقاط کشور را در منطقه به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: تعداد 67 چشمه آب گرم معدنی و گوگردی در نیکشهر وجود دارد که همواره در فصل های مختلف پذیرای گردشگران متعدد است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: با وجود پیگیریهای مکرر هنوز هیچ اقدامی برای چشمه های آب معدنی و آب گرم این شهرستان انجام نشده است.

امیری افزود: ساخت سرویس های بهداشتی، نمازخانه و استراحتگاه و راه آسفالته کمترین نیاز این مناطق است اما به سبب نبود این امکانات مردم از رفتن به این چشمه ها استقبال زیادی نمی کنند و فقط چند نفر به صورت خودجوش گالن آب و برخی اقلام مورد نیاز را در همان محل به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: با وجودی که چشمه آب معدنی چانف از نظر راه و داشتن امکانات رفاهی در وضعیت اسفباری است اما گردشگران و بیماران زیادی از سراسر سیستان و بلوچستان و کشور به آن مراجعه می کنند.

وی خواستار توجه بیشتر مسوولان به این مناطق شد و تصریح کرد: در سفر ریاست جمهوری چهار روستای هدف گردشگری برای این شهرستان مصوب شده اما حتی مانند دیگر مناطق تفریحی و گردشگری راه مناسب دسترسی هم ندارند و به سختی تردد در مسیر این روستاها انجام می شود.رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر نیز گفت: چشمه های آب گرم، معدنی و گوگردی نیکشهر برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی، درد مفاصل و عضلانی مفید است.

حسن کیخا افزود: بر اساس تحقیقات، در بین چشمه های موجود در نیکشهر، چشمه آب معدنی چانف به دلیل اثر گذاری آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران منطقه را به خود اختصاص داده است و یک منطقه زیبا از نظر زیست محیطی است.

وی گفت: چون این منطقه از مناطق حفاظت شده نیست بسیاری از کارها با سرمایه گذاری انجام خواهد شد و هیچگونه محدودیتی ندارد.

وی گفت: این چشمه متاسفانه اکنون از نظر نظافت و زیست محیطی وضعیت بسیار نگران کننده ای دارد و باید دستگاههای دست اندرکار از جمله میراث فرهنگی اقدامات لازم برای تامین امکانات رفاهی انجام دهند و مهمتر اینکه برای این چشمه ها باید متولی مشخص شود تا از آلوده شدن آنها جلوگیری و زمینه برای استفاده عموم فراهم شود.چشمه آب معدنی چانف در میان کوه های آهوران در 18 کیلومتری چانف مرکز بخش آهوران نیکشهر و در 445 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

چانف مرکز بخش آهوران تا محور ترانزیتی چابهار - نیکشهر- ایرانشهر(دوراهی اسپکه -سرمیچ) 28 کیلومتر فاصله دارد.

آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


  • محمددهقان از شهرستان
    نیکشهر

نویسندگان

  • محمد دهقان(98)

لینکدونی

کانال تلـــــــــگرام
تخفیف ویژه برای این هفته
فروشگاه اینترنتی ارزان
فیلتر شکن -> پروکسی لیست
سنگ ساختمان
برند
ثبت علامت تجاری
تخفیف ویژه برای این هفته
هدایت بازدید کننده به سایت
مجله اینترنتی استوا
کسب در آمد از سایت و وبلاگ
برند
تناسب اندام
ثبت علامت تجاری
از سایت خود پول بسازید
مجله اینترنتی استوا
وب پوستر
ثبت علامت تجاری
استوا
پونیشا چطور کار می کند؟
مجله اینترنتی استوا
حذف تبلیغات میهن بلاگ
سعی کن خودت باشی !
ماشین حسـاب گرافـــیکی
مجله اینترنتی استوا
استوا
قالب وردپرس
ماشین لباس شویی
فروشگاه آنلاین پارسه
مهنازرئیسی
سیم و کابل
کسب درامد واقعی
تور کوش آداسی
مدل لباس
کسب در آمد عالی - تضمینی و مطمئن - امتحانش ضرر نداره
تبادل لینک رایگان
تبدیل وبلاگ به سایت
لینک رایگان
از من بپرس
طراحی سایت
سایت پیشکسوت
دنیای فناوری اطلاعات * طاها *
پنل پیام کوتاه
اسدی وب | هاست رایگان | دامنه رایگان | سایت ساز رایگان | هاستینگ رایگان
دنیس - شبکه پاسخگویی به سوالات علوم رایانه
rangriz.ir
دانلود سریع نرم افزار
اولین وبلاگ داستان EXO
مجله اینترنتی استوا
شبکه اجتماعی و خیلی شلوغ رنگریز :)
کدستان - مرجع بزرگ کد و ابزار رایگان وب نویسان
لنزک
مجله اینترنتی استوا
هک کردن رو با سیا یاد بگیر
مجله اینترنتی استوا
شبکه اجتماعی و خیلی شلوغ رنگریز :)
درب اتوماتیک
فیروزجائی
بزرگترین پرتال دانشجویان
ایجاد فروشگاه شارژ کاملا رایگان و کسب درآمد
دانلود فیلم سام و نرگس
دانلود فیلم کنعان
افزایش رایگان بازدید سایت و وبلاگ همراه با جوایز ماهانه
ارائه انواع پروژه رشته های مهندسی برق و مهندسی پزشکی
دانلود آهنگ تیتراژ
رسانه موزیک باند
دانلود سریال فاخته
بزرگترین پرتال دانشجویان
پاپ آپ ها
ارسال لینک به وبلاگ ها
سایت بزرگ تفریحی خنده پلاس
آموزش خیاطی
روغن شترمرغ اصل
بزرگترین پرتال دانشجویان
بزرگترین سایت طنز و عاشقانه ایران
ساعت رولکس
چت فارسی صد چت
ساعت الیزابت
افزایش بازدید سایت
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
خردکن نایسر دایسر پلاس
فلاسک فندکی ماشین با تخفیف ویژه
خردکن نایسر دایسر پلاس
بیش از 1000 بازدید از همون روز اول
ملودی
سایت هواداران پرسپولیس
لایسنس آنتی ویروس نود32
آزاد
همه لینکها
ارسال لینک

نظر سنجی

وبلاگ محمد دهقان را چگونه نظر سنجی می کنید