تبلیغات
محمد دهقان مخت - نیکشهر. - تاریخچه نیکشهر

 

محمد دهقان مخت - نیکشهر.
محمددهقان

مرتبه
تاریخ : شنبه 3 بهمن 1394

.نیکشهر یکی از آبادیهای اولیه ای است که پس از دوران کوچ نشینی و دامداری ایجاد گردیده است و به سبب داشتن آب فراوان و وجود چشمه سارها که حتی در خشکسالی بعضی بی آب نشدند، باعث گردید مردمان اولیه دراین محل سکونت دائمی اختیار کنند به همین دلایل بود که بعدها بعنوان یکی از مراکز مهم مکران به حساب آمد. که به نوعی مرکز مکران قرار گرفت. تا زمان سلطنت رضاخان ((گِه)) نام داشت به معنی گهتر و بهتر و در زمان رضاشاه به نیکشهر تغییر نام یافت.. برخی از تاریخ نویسان عرب نیز از این بخش به نام های «قیقان»، «حی»، «گزبون»، «شهرگرد» و «کدوگاه» یاد کرده اند

شهرستان نیشکهر دارای آثار تاریخی و فرهنگی فراوانی می باشد که نشانگر وجود تمدنهای پراکنده در سطح منطقه از هزاره های قبل از میلاد تا عصر حاضر است. تعداد آثار شناسایی شده شهرستان حدود 29 اثر است که از این تعداد تا کنون تعداد سه اثر شامل : تپه دمبیگان، تپه سیاهبون و چهل دختران در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بخش مرکزی دارای 10 اثر تاریخی شناسایی شده می باشد که از این تعداد 3 اثر قلعه نیکشهر (معروف به حسین خان) مسجد شیخ عبدالقادر در مجاور قلعه و محوطه چهل دختر که هر سه در قسمت غرب شهر نیکشهر واقع شده اند.

دلیل اولیه پیدایش این بخش، گذشتن راه قدیمی زاهدان – چابهار از این منطقه و به تبع آن پدید آمدن آبادی هایی در کنار این راه می باشد که به تدریج شکلی متمرکز به خود گرفتند، پس از مدتی، با تغییر راه قدیم زاهدان – چابهار و عبور آن از جکیگور این شهر که از طریق راه قدیم تغذیه می شده رفته رفته اهمیت خود را از دست داده از رونق افتاد. اما بعدها با احداث راه جدیدی در نزدیکی این شهر دوباره اهمیت پیشین خود را بازیافت و شروع به پیشرفت کرد. از آن پس شهر نیکشهر بار دیگر رو به رشد گذاشت به طوری که در سال 1345 شهرداری نیکشهر تاسیس شد و در سال 1368 از چابهار جدا شد و بعنوان یک شهرستان مستقل تأسیس گردید.

تجمع آثار تاریخی و بافت های مسکونی قدیمی در بخش غربی شهر کنونی، که می توان به قلعه ی نیکشهر، مسجد عبدالقادر، قلعه ی تمپی و درخت کهنسال انجیر معابد (که هم اکنون از بین رفته است) اشاره کرد که نشانی از متمرکز بودن یکجانشینی درگذشته در این ناحیه از شهر می باشد.

نیکشهر تا سال 1355 به عنوان نقطه ای روستایی محسوب می شده است و پس از این سال و در سرشماری 1365 با جمعیتی معادل 4636 نفر بعنوان نقطه ای شهری سرشماری شده است و بعد از سال 1365 آبادی یا آبادی هایی در شهر نیکشهر ادغام شده اند که آبادی پیربیشک یکی از آنهاستارسال توسط محمد دهقان
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
وبلاگ محمد دهقان را چگونه نظر سنجی می کنیدپیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ